Kunst! Kunst? Kunst...

Kuidas teha kunsti?
Millega teha kunsti?
Miks teha kunsti?
....
Kuidas nautida kunsti?
Millega nautida kunsti?
Miks nautida kunsti?

*     *     *     *     *Inspireerivad Kunstitarbed Pinterestis

Minu praegune pastellipalett

Mis on pastellid ja mis on pastellmaal:

Pastellid on pulgakujulised maalimisvahendid, mis sisaldavad puhast värvipigmendipulbrit ja siduvainet. Pastellides kasutatavad värvipigmendid on samad, millest tehakse õlivärve, akvarelle jms.

Eesti keeles tahetakse pastellide kohta sageli öelda ka kriit (pastellkriit), aga see pole päris õige, sest pehme (või kuiv)pastell ei sisalda kriiti ja ainus, mis neil vahel ühist on, on neljakandiline kuju.

Kuna pastell sisaldab peaaegu ainult puhast värvipigmenti, siis on pastellmaalid väha ilusate ja säravate värvitoonidega maalid. Kui neid on õigesti käsitletud ja hoitud, siis säilitavad pastellmaalid kaua oma õige erksuse ja ilu. Pastellidega saab joonistada või maalida sellisele krobelisele alusele või paberile, mis hoiab kinni pisikesi pastelliosakesi. Sobib akvarellipaber millele võib alla akvarellidega ka alusmaali teha. Sobivad ka spetsiaalsed pastellipaberid, ka liivatatud paberid (sanded paper). Pastellmaale saab kinnitada fiksatiividega, aga sellegipoolest tuleb pastellmaali käsitlemisel olla ettevaatlik, sest ainus, mis pastellitolmu kinni hoiab, on paberistruktuur. Käega ei tohi pastellmaali kunagi katsuda, sest pastellide värvipigment hakkab käe külge ja maal võib saada kahjustada. Pastellmaale tuleb alati kaitsta klaasiga.

Pildil on minu praegune pastellide palett. Mõned Koh-i-Noor Hardmuth Toison D´Or ja mõned Sennelier Pastels À L'ÉCU. Viimased on eriti pehmed ja kvaliteetsed pastellid.

Pastellmaali tuntumad viljelejad maailmas olid Maurice Quentin de La Tour, Rosalba Carriera, Jean Baptiste Simeon Chardin, Edouard Manet, Mary Cassatt, Edgar Degas, Odilon Redon ja ka Claude Monet ning paljud teised.  Eesti tuntuim pastellmaali viljeleja oli Ants Laikmaa.

*     *     *     *     *


Kuidas teha niiskena püsivat akrüülvärvide palettiPastellmaali kursus algajatele: Materjalid

No comments:

Post a Comment